شهریور ۰۴ ۱۳۹۷ ۰دیدگاه
تربیت کودک

آداب و تربیت کودکان قسمت اول

پدر و مادر در طول روز با مشکلات زیادی سر و کله می زنند و مانند یک بالغ و عاقل رفتار می کنند، با دیگران درعین عصبانیت لبخند می زنند، در عین خستگی وظایف خود را انجام می دهند. اما به کودک خود که می رسند تازه به یاد حق و حقوق از دست رفته، خستگى ها یا عصبانیت خود می افتند.

گاهى کودکان تبدیل به کیسه بوکس والدین خود می شوند، گاهى ما بزرگسالان دیوارى کوتاه تر از دیوار بى پناهى کودکان پیدا نمی کنیم.

آنها که زوری ندارند، نه ما را ترک می کنند نه از ما شکایت می کنند نه ما را تنبیه می کنند، آنها محتاج ما هستند، این ما هستیم که طلبکار آنها هستیم و از کودکان انتظار داریم “تو دیگه شروع نکن، حوصله ندارم، ساکت”

لطفا فقط کمی برای فرزندانمان وقت بگذاریم ….

در زیر موارد رفتاری درست و نادرست با کودک را بررسی می کنیم 

 

تربیت فرزند

 

بازی با عروسک و کودکان

 

?عروسک هم صحبت و مخاطبی است که پیوسته همراه کودک است و هر زمان کودک اراده کند مورد مصاحبت او قرار می‌گیرد.

?مخاطبی که هیچ‌گاه از صحبت کودک خسته نمی‌شود، چشم‌هایش پیوسته باز است و حواسش پرت نمی‌شود، هنگام صحبت کردن کودک خمیازه نمی‌کشد یا راه آشپزخانه را در پیش نمی‌گیرد و یا حتی به او گوشزد نمی‌کند که گرفتار است.

?حرف‌های تکراری کودک را گوش می‌دهد، هرگز وسط حرف‌هایش نمی‌دود، در حین صحبت اشکالات تلفظی‌اش را اصلاح نمی‌کند و یا برای روند کند صحبت او بی‌تحمل نیست.

?با توجه به موارد ذکر شده این نکته قابل توجه است که ارتباط کودک با عروسک یک رابطه ساده و بی‌ارزش نیست که برخی والدین تنها برای پر کردن اوقات فراغت از آن استفاده می‌کنند.

?این ارتباط، مبانی اساسی ارتباط عمیق و گسترده روانی اجتماعی کودکان را در دوره‌های بعدی رشد و تکامل شخصیت آنها، پی‌ریزی می‌کند و باعث می‌شود آنها در آینده بتوانند با قدرت تحلیل بهتر و تجارب مثبت‌تری به روابط خود با دیگران در جامعه ادامه بدهند.

 

مضرات استفاده افراطی از تبلت و موبایل

 

?در کل بازی های دیجیتالی برای کودکان در سنین پایین مناسب نیست. در واقع می‌توان گفت که کودکان هنگام کار با وسایل الکترونیکی هیچ چیزی نمی‌آموزند، آن‌ها در عوض با بازی کردن و خواندن و شنیدن مطالب، چیزهای بیشتری می‌آموزند.

?کودکان باید در سنین پایین، اجتماعی شوند و آن‌ها این کار را با تقلید از رفتار والدین خود انجام می‌دهند. اما اگر قرار باشد که مدام به گوشی و تبلت خیره شوند، دیگر زمانی برای یادگیری باقی نمی‌ماند.

 

پدر با من بازی کن

 

?تحقیقات جدید نشان داده نوع بازی هایی که مادرها با فرزندشان انجام می دهند با بازی هایی که معمولا پدرها انجام می دهند، متفاوت است.

?کودکانی که هر دونوع بازی را دارند به خوبی فعالیتهای مناسب زندگی را می آموزند و رشد سالم و متعادل تری را دارند. وقتی پدر با فرزندش بازی میکند بیشتر به دنبال خوشگذرانی با اوست، برعکس بازی های مادرانه بیشتر آموزشی است و مادر ترجیح می دهد حین بازی به فرزندش آموزش دهد.

?کودک هنگام بازی با والدین، دو دنیای مختلف را تجربه میکند، دنیاهایی که مکمل هستند و آموزش های هر دو زندگی را به او می شناساند. اگر پدر حضورندارد عمو، دایی، پدربزرگ می توانند جایگزین خوبی باشند.

 

خودشیفتگی کودکان

 

?بین دو تا چهارسالگی کودک خودمدار است و تصور میکنه که تنها موجود مهم جهان است.

?از نظر یک کودک سه ساله، خورشید تنها برای دیدن اوست که طلوع میکنه و فقط برای خوابیدن اوست که غروب می کنه.

?برای همین اتفاقات بد و ناگوار اطرافش رو تقصیر خودش می دونه. به طور مثال: مرگ و بیماری و جدایی و طلاق رو تنها تقصیر خودش می دونه.

?این خودشیفتگی سالم عموماً تا چهارسالگی ادامه دارد و تا زمانی که کودک به خود و دیگران آسیب نمی زند باید محترم شمرده شود تا از این مرحله به سلامت گذر کند.

 

فعالیت های مونته سوری برای کودکان نوپا

 

?آماده کردن غذا

همانطور که کودکان رشد می کنند با فعالیتهایی که والدین به طور روزمره انجام می دهند هوشیارتر می شوند. اینها مواردی هستند که ماریا مونته سوری آنها را فعالیتهای عملی زندگی می خواند.

آماده کردن غذا یک جنبه مهم از زندگی واقعی است.

آشپزخانه خود را برای کودکتان امن و قابل دسترس کنید.

چهارپایه برای دستیابی به کانتر آشپزخانه کمک کننده است. همچنین یک پیشبند می تواند برای جلوگیری از کثیفی خوب باشد.

به خاطر داشته باشید هر وقت شما در آشپزخانه شروع به فعالیتی می کنید با شستن مرتب دست ها عادتهای خوب را به کودکتان آموزش می دهید.

 

?مزایای فعالیت آماده کردن غذا

  1. این فعالیت غذا را برای کودک اشتها آور می سازد. این کار یک سیاست خوب برای کودکانی است که در مورد غذاها مشکل پسند هستند.
  2. به رشد مهارتهای حرکتی خوب کمک می کند.
  3.  در طول آماده کردن غذا ارزش غذا و بهداشت را آموزش می دهند.

 

چطور به کودکمان نشان دهیم که دوستشان داریم؟

 

?درباره ی اوقات خوشی که باهم داشته ایم، حرف بزنیم.

?نشان دهیم که از وجود او خوشحالیم :

(وقتی تو هستی،خیلی خوشحالم)

(از وقتی تو به دنیا آمدی زندگی ما بهتر شد)

(افتخار می کنیم که پدر و مادر تو هستیم)

?با علاقه به داستان ها و حرف هایش گوش کنیم.

?مواظب باشیم که با او قهر نکنیم.

?او را با دیگران مقایسه نکنید.

?وقتی برایش مشکلی پیش می آید با او همدردی کنیم. مثلا: می دونم که این موضوع تو را عصبانی کرده است.

این ها بخشی از مهارت های تربیت کودکان است.در مقاله های بعدی به صحبت درباره مهارت های دیگر می پردازیم.