شهریور ۰۸ ۱۳۹۷ ۰دیدگاه
مراقبت از سالمند

چگونه برای سالمند خود، پرستار مناسب انتخاب کنیم؟

زمانی که شما برای سالمند خود می خواهید پرستار انتخاب کنید، دو حالت امکان پذیر است:

سالمندانی که می توانند از خود مراقبت کنند و آن دسته از سالمندانی که توانایی لازم برای مراقبت از خود را ندارند. در هر دو حال، آگاهی از طلاعات سالمند برای حفظ سلامت و ارائه هر چه بهتر خدمات انکار ناپذیر است. در زیر ما نکاتی را برای فردی که قرار است به عنوان پرستار برای سالمند خود برگزینید، را شرح می دهیم.

سالمندانی که توانایی مراقبت از خود را دارند …

 

بحثی که امروزه در محافل پزشکی باب است و فقط مخصوص قشر سالمند نیست، بحث خود مراقبتی است. همه ما انسان ها و در هر سنی که باشیم، باید آموزش های لازم جهت مراقبت از خود را فرابگیریم و برای این امر باید تمامی اصول کلی سلامت و رعایت اصول بهداشتی، تغذیه ای و فعالیت های سالم بدنی و توصیه های لازم در این امور را بدانیم تا بتوانیم به نقطه مطلوبی در این زمینه برسیم. زمانی که به دوران سالمندی می رسیم، باید بتوانیم کارهای خود را انجام دهیم و از خود مراقبت کنیم. اغلب سالمندان به دلیل کهولت سن و بروز بیماری هایی، قادر به پاسخ دادن به این نیاز خود نیستند و معمولا تعداد زیادی از آن ها باید در طول روز دارو مصرف کنند و تحت نظر باشند. بنابراین یک سالمند باید نحوه کنترل بیماری و مراقبت از خود را بداند تا به مشکلی بر نخورد.

بیماری های زیادی وجود دارد و مسلما نحوه مقابله و مراقبت از خود، نیازمند آموزش است.به عنوان مثال سالمندی که دچار دیابت است باید سر ساعاتی خاص قرص بخورد و نیازمند شخصی است که به او نحوه صحیح مراقبت از پاهای خود را آموزش دهد و هر روز از نظر وجود زخم آن را بررسی کند. این افراد بهتر است از عصا استفاده کنند و با احتیاط تر قدم بردارند. عصا مانع زمین خوردن و شکستگی های ناتوان کننده در لگن و ران می شود. این موارد و توصیه های غذایی و فعالیت فیزیک و… گوشه کوچکی از اصول مراقبتی ساده هستند که تقریبا همه سالمندان با کمک پزشک و بالابردن سطح آگاهی خود می توانند آن را رعایت کنند.

 

نگهداری از سالمند

 

سالمندانی که توانایی مراقبت از خود را ندارند …

 

سالمندان ممکن است به دلیل بیماری که گریبان گیر آن ها شده است، قادر به انجام کارهای ساده و روزمره خود مانند لباس شستن، غذا خوردن، حمام رفتن و خرید کردن و …. نشوند و نیازمند مراقب باشند. در اکثر جوامع ایرنی این وظیفه بر عهده خویشان سالمند است که برای وی هزینه ای در بر ندارد ولی در مواقعی که به هر دلیلی خویشان قادر به کمک به سالمند نیستند، بیمار باید برای خود یه مراقب با توجه به شخصیت رفتاری خود و بیماری خود استخدام کند.
مراقب یا همان پرستار شخصی باید باشد که اصول نگهداری از سالمند و یا کودک را با توجه به نوع بیماری و وضعیت بیمار آموزش دیده باشد و تجربه اینکار را داشته باشد. به عنوان مثال سالمندی که دچار زوال عقل است، به یک مراقب صبور، با حوصله نیاز دارد و باید برای پاسخ دادن به سوال های مکرر بیمار وقت بگذارد و حوصله به خرج دهد چرا که فردی که با یک اشاره کوک به جواب سوال خود می رسد، در این نوع بیمار ها باید جواب را بسیار تکمیل تر و با حوصله تر بدهد و گاها چندبار یه موضوع را تکرار کند و کاسه صبر مراقب نباید لبریز شود.به همین دلیل انتخاب پرستار یک امر حیاتی برای بیمار خود است.تا از عواقب ناشی آن جلوگیری کرد.

 

ویژگی پرستار خوب

 

مراقبت از سالمند ، یک شغل نیست بلکه عشق است. این جمله ای است که اکثر پرستاران باید با وجود خود حس کنند تا پا در این عرصه بگذارند. مراقبت از سالمند یک کار دائمی است و گاها از عهده فرزندان خارج است و باید برای این امر پرستار استفاده شود و در عین حال به فردی که برای مراقبت از سالمند یا مراقبت از کودک انتخاب می شود نیز اعتماد شود. نکته بسیار مهمی که در انتخاب سالمند در نظر باید گرفته شود این است که پرستار این کار را از روی جبر انتخاب نکرده باشد و به کار خود عشق و علاقه داشته باشد نه نگاه صرفا مالی، در غیر اینصورت فرد افسرده خواهد شد و افسردگی را به بیمار هم انتقال می دهد و باعث رنجش او نیز خواهد شد.

 

ویژگی های یک مراقب خوب :

 

  • مراقب باید از نظر شخصیتی و فیزیکی قوی باشد.
  • مراقب باید مهربان، دلسوز و قابل اعتماد باشد.
  • صبر و تحمل بالا
  • قابل اتکا کردن باشد.
  • شادی و سرزندگی
  • رعایت نظم و بهداشت
  • آشنا به اصول کمک های اولیه

 

در نتیجه شما برای انتخاب یک پرستار برای سالمند یا کودک خود، باید تحقیقاتی را انجام دهید و با توجه به روحیه سالمند خود و بیماری وی، نسبت به انتخاب مراقب مناسب اقدام نمایدد.مراقبی که حتما باید آموزش های لازم را دیده باشد تا نتیجه سو برای شما نداشته باشد.